Jakiej prędkości internetu potrzebujesz?

Jakiej prędkości internetu potrzebuję?

To pytanie możesz sobie zadawać za każdym razem, gdy nadchodzi czas odnowienia planu taryfowego na usługi internetowe, lub gdy opłacasz abonament.

Odpowiedź na to pytanie nie należy do najprostszych. Pandemia COVID-19 postawiła przed sieciami domowymi większe wymagania niż kiedykolwiek wcześniej, a Twój domowy plan szerokopasmowy musi służyć nie tylko do przesyłania strumieniowego i grania, ale także jako źródło pracy i usługa szkolna. 

Łączność internetowa jest czymś w rodzaju ruchomego celu. Liczba podłączonych urządzeń i użytkowników w naszych domach szybko rośnie, a urządzenia te uzyskują coraz szerszy dostęp do Internetu. 

Czasami możesz cieszyć się niesamowitą szybkością na swoim laptopie, telefonie lub tablecie, a innym razem zastanawiasz się, dlaczego Twoje połączenie jest tak wolne. Może Twoja gra zawiesza się, gdy ktoś inny w domu zaczyna przesyłać muzykę. A może Twój dekoder buforuje w momencie, gdy dochodzisz do najlepszego fragmentu filmu na Netfliksie.

Jakiej prędkości internetu potrzebuję? Krótkie wskazówki

Netflix podaje, że do przesyłania treści w jakości Full HD potrzebujesz 5 Mb/s, a do treści w jakości 4K Ultra HD - 25 Mb/s. Jeśli planujesz podłączać kilka urządzeń jednocześnie, potrzebujesz jeszcze większej prędkości. To samo dotyczy innych usług transmisji strumieniowej, a także usług strumieniowej transmisji gier, takich jak Twitch.

speed test

Wiele urządzeń wymaga większej przepustowości. Jeśli planujesz strumieniowe przesyłanie materiałów wideo w rozdzielczości 4K i jednoczesne podłączenie do sieci wielu urządzeń, powinieneś poważnie rozważyć zainwestowanie w plany zapewniające większą szybkość pobierania, np. 200 Mb/s. Taka szybkość powinna wystarczyć nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Taka prędkość powinna wystarczyć nawet najbardziej spragnionym danych gospodarstwom domowym.
Jeśli jest to możliwe, warto rozważyć wprowadzenie planów gigabitowych (1 000 Mb/s). Poważni entuzjaści transmisji danych będą potrzebować większej szybkości i przepustowości. Plany z internetem o gigabitowej prędkości, jeśli są dostępne, to najlepsze, co można uzyskać w przypadku połączeń domowych.

Poznaj swoje prędkości. Skorzystaj z naszego testu, aby sprawdzić szybkość swojego połączenia internetowego i ustalić, czy rzeczywiście otrzymujesz taką przepustowość, za jaką płacisz.

Ile Mb/s jest Ci naprawdę potrzebne?

Liczba urządzeń Przypadki użycia Zalecana prędkość pobierania
1-2 Przeglądanie stron internetowych, poczta elektroniczna, portale społecznościowe, umiarkowane wideo Do 25 Mb/s
3-5 Gry online, transmisje strumieniowe w jakości 4K 50 - 100 Mb/s
Więcej niż 5 Wszystkie powyższe oraz udostępnianie dużych plików i transmisja strumieniowa wideo na żywo.  150 do 200 Mb/s

 

Duża szybkość transmisji danych zapewni Ci wystarczającą przepustowość, gdy będziesz jej naprawdę potrzebować - na przykład, gdy masz do przesłania duży plik lub wykonujesz skomplikowane prace w sieci.

Jak wskazuje nazwa, prędkość gigabitowa oferuje 1000 Mb/s lub 1 Gb/s, co stanowi wykładniczy wzrost w porównaniu z planami o przepustowości 20-200 Mb/s, które są powszechnie uznawane za szybkie łącza szerokopasmowe. Zobacz nasz artykuł Co to jest internet gigabitowy, aby dowiedzieć się, co oferują plany gigabitowe, ile kosztują i na co pozwalają. 

Ponieważ coraz więcej osób decyduje się na strumieniowe przesyłanie treści telewizyjnych i filmowych, wymagania dotyczące przepustowości stają się coraz większym problemem. Jeśli chcesz przesyłać strumieniowo treści w rozdzielczości 4K, aby uzyskać najlepszy obraz na ekranie telewizora Smart TV 4K, potrzebujesz połączenia o przepustowości co najmniej 25 Mb/s. Treści o niższej rozdzielczości są mniej wymagające, ale nawet strumieniowe przesyłanie wideo w jakości HD 1080p będzie wymagało planu o przepustowości 10 Mb/s, aby zapewnić płynne działanie.

To przy założeniu, że przesyłasz strumieniowo wideo tylko do jednego urządzenia jednocześnie. Jeśli w domu jest więcej niż jeden telewizor lub chcesz oglądać w salonie, podczas gdy ktoś inny ogląda na laptopie w kuchni, Twoje zapotrzebowanie na przepustowość odpowiednio wzrośnie.

Nowe zapotrzebowanie na przepustowość łącza zgłaszają także urządzenia inteligentne. Wystarczy kilka urządzeń, takich jak inteligentny termostat, inteligentny głośnik czy inteligentny zamek, aby zacząć wywierać wpływ na szybkość łączności w domu, dlatego nie zapomnij uwzględnić ich w swoich rozważaniach, gdy zastanawiasz się, ile urządzeń jest używanych w Twoim domu. 

Większość ekspertów zaleca dodanie do planu taryfowego dodatkowych 5 Mb/s na każde 10 inteligentnych urządzeń domowych, choć niektóre produkty wymagające dużej ilości danych, takie jak kamery, będą wymagały znacznie więcej.

speed test

A co z grami online?

Jeśli jesteś zapalonym graczem, granie w sieci z przyjaciółmi może być jedną z rzeczy, które lubisz najbardziej. Szybki internet jest w tym przypadku naprawdę ważny.

Na swoim forum pomocy technicznej firma Microsoft udostępniła przydatny dokument referencyjny, dzięki któremu można się dowiedzieć, jak szybki powinien być Internet, aby można było grać w sieci. Zgodnie z tym dokumentem prędkość pobierania powinna wynosić co najmniej 3 Mb/s, a prędkość wysyłania co najmniej 0,5 Mb/s. Szybkość pingów (miara opóźnień powodowanych przez połączenie internetowe w grach sieciowych) powinna być również mniejsza niż 150 milisekund.

Sony i Nintendo zalecają takie same prędkości.

Twitch i strumieniowe przesyłanie gier

Według Microsoftu i innych firm zajmujących się grami, jeszcze szybsze łącze będzie potrzebne, gdy przyjdzie czas na strumieniowe przesyłanie gier między znajomymi w serwisie Twitch. Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi transmisji w serwisie Twitch, do gry w rozdzielczości 720p i 30 klatkach na sekundę wymagany jest bitrate na poziomie co najmniej 2,5 do 4 Mb/s. Następnie wartość ta wzrasta do 3,5 Mb/s. W przypadku 720p i 60 klatek na sekundę bitrate wzrasta do 3,5-5 Mb/s.

Twitch

Jeśli chcesz strumieniować w rozdzielczości 1080p i 30 klatkach na sekundę, potrzebujesz od 3,5 do 5 Mb/s, a 1080p przy 60 klatkach na sekundę wymaga od 4,5 do 6 Mb/s.

Czy prędkości się zmieniają?
Dobrą wiadomością jest to, że prędkości internetu ulegają poprawie. Badania przeprowadzone w 2020 roku wykazały, że średnia prędkość pobierania danych wzrosła o 19,6% w przypadku stacjonarnych domowych połączeń szerokopasmowych w latach 2019-2020.

Połączenia o gigabitowej prędkości, niegdyś ograniczone do konkretnych dzielnic tylko największych miast, są obecnie dostępne na szerszą skalę niż kiedykolwiek.

Copyright © bootstrapdash.com 2020