Bezprzewodowy światłowód - nowa jakość w telekomunikacji

Prędkość i niezawodność przesyłu danych mają priorytetowe znaczenie dla coraz szerszego grona użytkowników – szczególnie w nowoczesnym biznesie. Technologia światłowodowa wydawała się stanowić odpowiedź na ciągle rosnące i dynamicznie zmieniające potrzeby telekomunikacyjne. W praktyce okazało się jednak, że internet światłowodowy ma swoje słabości, o których operatorzy jakoś niechętnie mówią. Na szczęście postęp technologiczny nie zna ani granic, ani hamulców, dlatego nie trzeba było długo czekać na pojawienie się na rynku światłowodu... bezprzewodowego. Jak działa rewolucyjna technologia światłowodu bez kabli i na jakie korzyści mogą liczyć użytkownicy? Sprawdziliśmy to!

Czym jest bezprzewodowy światłowód?

Bezprzewodowy światłowód to technologia przesyłania danych przy użyciu światła, która nie wymaga stosowania fizycznych kabli. Zamiast tego wykorzystuje fale radiowe lub lasery do przesyłania sygnału między dwoma punktami. Chociaż dane są nadal transmitowane za pomocą światła, eliminowana jest potrzeba użycia przewodów.

Czym jest technologia bezprzewodowego światłowodu?

Bezprzewodowy światłowód to jedna z największych innowacji ostatnich lat w dziedzinie telekomunikacji. Technologia AirFiber, dostarczana przez polskiego operatora AirMAX, łączy wszystkie zalety tradycyjnych światłowodów (tj. bardzo wysoką przepustowość i minimalne opóźnienia) z elastycznością, łatwością podłączenia, niską awaryjnością i wysokimi walorami estetycznymi rozwiązań bezprzewodowych. AirFiber bazuje na technologii stacjonarnych łączy szerokopasmowych. Zamiast ze standardowej infrastruktury światłowodowej, operator korzysta z nowatorskiej technologii klatek radiowych i niedocenianego przez lata pasma 60 GHz. Sygnał radiowy porusza się w nim analogicznie do kabla światłowodowego. Rolę kabli pełni po prostu powietrze. Dzieje się tak, ponieważ na wysokich częstotliwościach dochodzi do całkowitego wewnętrznego odbicia w gazie atmosferycznym. Dzięki unikatowym właściwościom tlenu cząsteczkowego zawartego w powietrzu, całkowicie wyeliminowany zostaje problem interferencji. Nie ma potrzeby doprowadzania fizycznych kabli, by uzyskać maksymalną przepustowość, umożliwiającą przesyłanie bardzo dużych ilości danych na dowolne odległości w ekspresowym tempie.

bezprzewodowy światłowód

Brak kabli to brak kluczowych problemów z łącznością

Technologia bezprzewodowego światłowodu rozwiązuje kluczowe problemy dotyczące tradycyjnej infrastruktury kablowej.

  • Instalacja kabli bywa bardzo kosztowna i czasochłonna, szczególnie w trudno dostępnych obszarach. Bezprzewodowy światłowód idealnie sprawdza się więc zarówno w miastach, jak również na terenach wiejskich i górskich oraz w innych miejscach trudnych do okablowania.
  • Tradycyjne, wiszące lub zakopane kable są wysoce podatne na awarie wskutek m.in. zalania, zamarznięcia, zerwania przez zawalone drzewa, przegryzienia przez zwierzęta czy uszkodzenia przez maszyny budowlane. Usuwanie takich awarii często trwa całymi godzinami, a nawet dniami. Łatwo wyobrazić sobie, jak katastrofalne skutki może mieć odcięcie firmy od internetu na kilka dni. W przypadku technologii AirFiber nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne nie wpływają na jakość transmisji.
  • Doprowadzenie infrastruktury kablowej sprzyja degradacji środowiska. Nierzadko wiąże się też z oszpecaniem miast i wsi. W przypadku światłowodu bezprzewodowego AirFiber nie ma żadnych wiszących ani zakopanych kabli, co przekłada się na niezmienione walory estetyczne przestrzeni, łatwość i szybkość instalacji oraz minimalny koszt wdrożenia usługi - szczególnie na dużych odległościach i w trudnym terenie.

Korzyści dla użytkowników jest znacznie więcej

Dostarczany przez AirMAX bezprzewodowy światłowód AirFiber wprowadził na polski rynek zupełnie nową jakość w komunikacji. Rozwiązanie przeznaczone jest dla firm, które wymagają naprawdę dużych przepustowości. Zapewnia niezwykle szybkie i stabilne połączenie. Użytkownicy mogą liczyć na prędkości dochodzące do około... 15 Gbps! Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii bezprzewodowej i ciągłemu monitorowaniu sieci, AirFiber charakteryzuje się znikomą awaryjnością. Kolejną przewagą usługi są niskie opóźnienia w transmisji danych. To szczególnie ważne dla firm oraz gamerów. Szeroki zasięg pozwala szybko i skutecznie docierać z rozwiązaniem do wielu lokalizacji, w tym do miejsc, w których inni operatorzy światłowodowi (i nie tylko) nie są w stanie zapewnić stabilnego połączenia. Podłączenie usługi następuje w ciągu maksymalnie 48 godzin od momentu złożenia zamówienia. Operator AirMAX oferuje różnorodne pakiety i plany abonamentowe, więc usługę można dopasować do indywidualnych potrzeb. Klient zyskuje całodobowy dostęp do wsparcia technicznego, służącego bezzwłoczną pomocą w rozwiązywaniu ewentualnych problemów. W relacji B2B spisywana jest umowa SLA, będąca gwarancją niezmiennych parametrów internetu i nieprzekraczalnego czasu reakcji na zgłoszenia przez cały okres świadczenia usług. Przed podpisaniem umowy klienci mają możliwość skorzystania z bezpłatnego okresu testowego w swoim domu lub firmie, aby przekonać się, jak AirFiber radzi sobie w warunkach rzeczywistej eksploatacji. Nie muszą „ślepo” wierzyć obietnicom i hasłom marketingowym operatora. To wszystko przekłada się na rzadko spotykane w branży telekomunikacyjnej zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.

W starciu z tradycyjnym internetem światłowodowym, bezprzewodowy światłowód AirFiber wydaje się być zdecydowanym faworytem.

zepsute kable światłowodowe

Copyright © bootstrapdash.com 2020